Konstrunda 2020

Dessa ställen kan du besöka för att se konst under konstrundan 2020. En del fysiska platser kan man besöka och en del konstnärer erbjuder alternativa sätt att visa konst.
Informationen uppdateras kontinuerligt på denna sida.

Var och en av konstnärerna som ställer ut fysiskt på något sätt följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och vi ber ha överseende med att antal personer inne i lokaler kan begränsas.

Så undviker du smitta 
Undvik att röra vid ansiktet eller ögonen.
Håll avstånd.
Tvätta händerna ofta med tvål och vatten.
Undvik kontakt med sjuka människor.
Är du själv sjuk – stanna hemma.

 Klicka här för uppdaterad karta–>

  1. Märta Henning Måleri
    Karolina Holmgren Keramik
    10, 12-13 april kl. 10-18, 18-19 april kl. 11-16

    Värahultsvägen 77-13, 29195 Färlöv
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  2. Lennart Nissmark Glas
    Mån-fre 10-18 –  Lör-Sön 10-18 under Konstrundan
    Norregatan 59 Åhus
  3. Vivianne E Rosqvist Glasskulpturer, målningar, keramikskulpturer, mobiler och emaljkonst
    Mariette Edling Glasskulpturer, målningar, keramikskulpturer, mobiler och emaljkonst
    Vernissage 9 april kl 18-20, 10-13 april kl 10-19

    Konstgalleriet i Åhus Västra Hamngatan 5
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  4. Håkan Berg Måleri grafik
    Lör, sön och helgdagar kl 10–18, vardagar kl 13–17
    Sockenvägen 43, Maglehem
  5. Ulla Göransson  Målningar i blandteknik
    10-13 april 10-18 samt 18-19 april 11-17
    Ryttmmästarebostället, Gärds Köpinge
  6. Pirjo Olsson  Måleri, euncastic och foto
    10-13 april kl. 10-18

    Torget 11 våning 2 höger gavel
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  7. Art in Garden Glaskonst
    9 april kl. 13-16, 10 april kl. 12-16, 11 april kl. 10-16, 12-13/4 kl.12-16
    Skeppsbron i Åhus. Kan även ses från skyltfönstret.
  8. Lars Ferm målningar
    under påsken visas målningar på webben
    www.larsferm.se
  9. Conny Famm Oljemålningar
    10-13 april kl 10-17
    Österlia gård, Österliavägen 48
    www.famm.se
  10. Martin Johan Härd Målningar
    10-13 april kl 10-18, 14-19 kl 13–17

    Gamla Byvägen 27, Yngsjö
    INSTÄLLT – Funderar på en digital variant
  11. Lisa Olofsson Akvarell
    Bodil-Marie Nilsson Akryl
    Lena Ekström Thomasson Abstrakt akryl och silversmide
    10-13 april kl. 10-18
    Rökeriet mellan Åhus & Yngsjö
  12. Maria Blombärg Textil
    Lör, sön och helgdagar kl 10–18, vardagar kl 13–17

    Yngsjövägen 1299,      296 92 Yngsjö
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  13. Camilla Berger Måleri
    10-13 april kl. 10-17
    Aoseum, Vallgatan 16
  14. Christina Månsson akvarell
    Ruta Bucelyte akvarell
    Raluca Jumatate akvarell
    Yvonne Birgersdotter Axelsköld akvarell
    Gunilla Stigson akvarell och scrapbooking
    Maria Storjohann scrapbooking
    10-12  april kl. 10:00-17:00
    Yngsjöskola, Gamlabyvägen 12, Yngsjö
  15. CeciliaWillixDesignDesignade kläder och tillbehör, återbruksprodukter
    Bo Malmgren Måleri
    Mokki Johansson Måleri
    Åsa Persson Måleri, Keramik
    My Malmberg Måleri, Keramik
    10-13 april kl. 11-17
    Ripavägen 279
  16. Magnus Berild Fotokonst
    10-12 april kl 10-17. 13 april kl 10-16
    Åhustandläkarna, Stormgatan 19 i Åhus
  17. Else R. Göransson Oljor
    10 – 13 april kl. 11-17.  

    Ateljé Ängshyddan Orangeri, Yngsjöv. 462-6
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  18. Carina Ståhl Bildkonst
    10 –13 april kl. 11-17
    Galleriet på Ängshyddan, Yngsjö , Yngsjöv. 462
  19. Monika Nilsson Olja och akryl
    Katti  Ågren Akryl
    Kenneth Fridolin Olja
    Ingvar Hjort Akvarell
    Petra Hult Skoog Akryl
    10 april kl. 10-17, 11 april kl. 10-16, 12 april kl. 10-17, 13 april kl. 10-16

    Degeberga Tingshus,  Tingsvägen 21, Degeberga
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  20. Karin Kinell Olja och akryl
    Mia Fasting Brukskeramik
    Frida Roos akvarell
    10-13 april kl. 10-17

    Sjögatan 28 i Åhus
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  21. Bengt Rosengren Akvarell, fiskar i trä
    10-13 april kl. 10-18

    Disponentvillan i Åhus
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  22. Tina Lundgren Måleri och Vincent Råtta
    Lör, sön och helgdagar kl 10–18, vardagar kl 13–17
    Ateljé Tina Lundgren, Torgasträdet 8, Yngsjö
  23. Camilla Ahlbin Akvarell
    Lena Wilhelmsson Akvarell
    Sofie Wilhelmsson Foto
    Ulla Valentinsson Akvarell
    Inger Nilsson Akvarell
    Eva Blomqvist Olja
    Kerstin Persson Blandteknik
    Susanne Nordquist Akryl
    Susanne Premberg Akryl

    Anna Hörnquist
    Olja
    10-13 april kl. 10-17, 11 april kl. 10-15
    Backagården 12,Hovby
  24. Annica Gunnarsson Måleri och skulptur
    Anne Looström Måleri och skulptur
    Camilla Sternberg Måleri och skulptur
    10-13 april k.l 11-17

    Galleri P, Slottsgatan 13, Åhus
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  25. Christel Wiman Tavlor
    Lillehems Boställe Lammskinn
    10-13 april kl. 13-20
    Lillehemsvägen 276, Lillehem
  26. Maja Svensson modist
    Maria Nilsson akryl
    Mika Pedersen akvarell
    10-12 april kl. 10-17
    Haga gård, Urnvägen 1, Everöd
  27. Jollens Förskola Barnkonst
    9-10 april kl. 10-17, 11 april kl. 11-15
    Leklådan,Vanneberga vägen 10,Åhus
  28. Roland Svensson Trähantverk
    Hela påsken
    Gamla Byvägen 48, Yngsjö
  29. Helena Johansson Palmqvist Metallkonst och måleri
    10-13 april kl. 11-17
    Majorsgatan (mellan gatunr 20 och 22) i det lilla huset bak det röda planket
  30. Per Jahnke Kvällsbilder från Åhus och Österlen
    Marie Alvehagen Måleri och foto
    Alla påskdagar kl. 6.30-17:00, Klosterbageriet

    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  31. Anders Lövgren Konst i trä/metall
    10-11 april kl. 10-17
    Nordanvägen 9 i Åhus
  32. Chris Robertson Olja & Akryl
    10-13 april kl. 10-17
    Yngsjövägen 1216
  33. Eva Nilsson Akvarell- och oljemålningar
    10-13 april kl. 10-17
    Åhus Seaside
  34. Christina Ljungberg Måleri samt silversmide
    Erling Knutsson Måleri samt silversmide
    Marie Clair Måleri samt silversmide
    10 april kl. 10-18, 11-13 april kl.  10-16
    Gamla Skolan B&B  Yngsjövägen 1065, Yngsjö
  35. Art queen Samlingsutställning 50-tal konstnärer
    We are Thor
    Kristoffer LIndqvist
    Tims MInnesfond
    Anneli Pålsson
    Saman Wais
    RaRa Superstar
    Stefan Wentzel
    Maria Rodriguez
    Janni Karlsson
    Samuel Prenè
    Helena Johansson Palmqvist
    Isak Palmqvist
    Valentina Achim
    Susann Mattsson
    Kicki Edgren
    Monika Lövgren
    Marcus Waltermark
    Gode Wilke
    Oskar Mangeru
    Peter Lennartsson
    Camilla Wigström
    Moa Tillgren
    Srinath Kale
    Margret Erla Juliusdottir
    Marie Andersson
    Aryana Maroof
    Johan Carlström
    Bitte Wirestrand
    Tamara Waltermark
    Sofia Olsson
    Roger Nilsson
    Anki Götesdotter
    Elin Lindström
    Grete Velsvång
    Jessica Hautajärvi
    Anna Sun
    Sandra Lindell
    Marianne Andersson
    Ulla Werkström
    Denise Rodriguez
    Vlado Vesselinov
    Noam Choam
    Gemla Boden
    Artillerimuseet
    10-13 april kl. 10-18
    Artillerivägen 8, Kristianstad
  36. Linnea Sigurdsson Akryllinnea
    10 april kl. 14-18, 11 april kl. 12-18, 12 april kl. 12-16, 17 april kl. 14-18, 18 april kl. 12-18, 19 april kl. 12-16
    Aulingatan 9 Åhus
  37. Fotograf Lennart Johanzon Åhus Naturfoto
    10-13 april kl. 10-15
    Rökeriet mellan Åhus & Yngsjö
  38. Carl Christian Tofte Akvarell, fågel- och naturmotiv
    10 april-13 april och 17 april-19 april kl. 10-18
    Härnestadsvägen 127, Åhus (strax öster om Pulkens parkering)
  39. Eija Nilsson akryl, vax och foto
    10-12 april kl. 11-17
    Majorsgatan 25 Åhus
  40. Caroline Murray Carlsson akrylmålningar
    Emma Murray akrylmålningar
    9 april kl.  10-18, 10-11 april kl. 10-16. 12 april 11-15 är öppettiderna för butiken. Konsten kan du se i skyltfönstret även när butiken är stängd.
    Kaxiga Barns skyltfönster på Köpmannagatan i Åhus
  41. Kryddgårdens idrottsförskola i Åhus Barnkonst
    10 april kl 12-16, 11 april kl.10-14
    Lekextra i Åhus.
  42. Emma Wennerberg akvarell, akryl, olja
    Camilla Lundgren akvarell, akryl
    Christine Dufva tovat, akvarell
    Gertrud Nordström keramik, skulptur
    Marianne Petersson akvarell
    Birgitta Persson återbruk, textil
    Louise Fyhr Silversmycken
    Jesper Nilsson Silversmycken
    Charlotta Ljungberg akryl, akvarell
    Madeleine Waltersson betong, tovat
    Marie Olsson akryl
    10-13 april kl. 10-17

    Vittskövle sockenstuga, Skomakarevägen 3,  Vittskövle
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  43. Lars-Olof Börjesson foto  Åhus, stranden, havet, himmeln och lite till
    10-13 april kl.  11-18
    Disponentvillan
    INSTÄLLT – VÄKOMNA ÅTER 2021
  44. Emma Stjernkvist akryl
    Lennart Stjernkvist akvarell
    Tomas Andersson möbler
    Rävardottir Art akvarell, collage
    Maggan Borg Daun blandteknik, betong
    Lisas akvareller akvarell
    Sofia Stjernkvist akryl, blandteknik
    Helena Lövgren blandteknik
    Mona Gällentoft decoupage
    Elinn Smeets akryl, blandteknik
    Pernilla Brännborn lera
    Annika Persson abstrakt
    Annette Hermansson smycken
    Isabell Alftén akryl
    Carolina Malmros olja, akvarell
    10-13 april kl. 10-17
    Lyngby Gård, Södra Lyngbyvägen 165, Everöd
  45. Ella Fridsell Målningar
    Hälsoperlan i Åhus
  46. Noe Eriksson Tavlor
    Absolut Home i Åhus
  47. Niki Cervin  Abstrakt – Konkret
    Anna Kåks  Abstrakt – Konkret
    Maria Lavman Vetö  Abstrakt – Konkret
    Ida Persson  Abstrakt – Konkret
    9 april-10 maj, Onsdag-söndag 12-17
    Olserödsvägen 52, 297 95 Degeberga
    www.olserodskonsthall.se